3
Posted 09/11/2015 by Basior in Artykuły
 
 

10 patriotycznych gier na Dzień Niepodległości


11 listopada to dzień wyjątkowy. Dzień kiedy warto się zatrzymać, choć na krótką chwilę i wspomnieć burzliwe losy naszego kraju, bohaterskie czyny, które sprawiły, że możemy dziś żyć w wolnym państwie, wspaniałą historię jaką budowały poprzednie pokolenia Polaków.

11 listopada to też dzień wolny od pracy i szkoły, kiedy większość z nas ma mnóstwo wolnego czasu. Można więc usiąść nad planszą! Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na patriotyczne, historyczne gry, które nie tylko dostarczą wam dobrej zabawy, ale i pozwolą przypomnieć sobie polskie dzieje.

Aby dowiedzieć się więcej o grze, naciśnij na jej tytuł.

1. Na Grunwald! Na Grunwald! 15 lipca 1410 roku wojska Władysława Jagiełły stanęły naprzeciw Zakonu Krzyżackiego w jednej z największych bitew średniowiecznej Europy. Przeżyjmy ten historyczny moment jeszcze raz. Pomóżmy w przygotowaniach do walki i formowaniu wojsk. Stawiaj opór Krzyżakom w potyczkach, werbuj zagranicznych rycerzy, szukaj prowiantu i zabiegaj o dukaty. Zdobądź najwięcej wojska i wywalcz uznanie króla Jagiełły!

Wydawnictwo: Egmont

Gracze: 2-4, od 8 lat

2. Sigismundus Augustus. Dei gratia Rex PoloniaeSigismundus Augustus. Dei gratia Rex Poloniae Rzeczpospolita szlachecka stanowiła jedno z najpotężniejszych mocarstw w XVI-wiecznej Europie. Stań na czele magnackiego rodu w walce o największy prestiż na dworze Zygmunta Augusta. Wywalcz poparcie na sejmikach, twórz ustawy, wygrywaj potyczki, zdobywaj zagranicznych sojuszników, a wszystko to, aby poprowadzić swój ród ku zwycięstwu.

Wydawnictwo: Fabryka Gier Historycznych

Gracze: 3-5, od 12 lat

3. Boże Igrzysko:MagnaciBoże Igrzysko: Magnaci Wejdź w świat magnackich intryg i walki o władzę, które targały Rzeczpospolitą Obojga Narodów od jej rozkwitu w okresie Unii Lubelskiej, aż po Targowicę i upadek państwa polsko–litewskiego. Zdobądź prestiż i majątki ziemskie dla swojego magnackiego rodu. Pamiętaj jednak, że państwa ościenne tylko czekają na osłabienie pozycji Rzeczypospolitej. Jeśli więc mimo wewnętrznej rywalizacji nie będziecie potrafili wspólnie stanąć w obronie granic, Polska upadnie pod naporem obcej potęgi.

Wydawnictwo: Phalanx

Gracze: 2-5, od 10 lat

4. 7 dni Westerplatte7 dni Westerplatte 1 września 1939 r. pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, co rozpoczęło II Wojnę Światową. Polska załoga przez siedem dni mężnie stawiała opór przeważającym siłom wroga. Wcielcie się w bohaterskich obrońców Westerplatte w kooperacyjnej grze Łukasza Woźniaka. Czy uda Wam się wytrwać wystarczającą długo w bitwie, w której skazani jesteście na porażkę?

Wydawnictwo: G3

Gracze: 1-4, 0d 8 lat

5. 111 – Alarm dla Warszawy111 - Alarm dla Warszawy Jest wrzesień 1939 r. Właśnie toczy się walka w obronie polskiego nieba, w której naprzeciw siebie staje 111 Eskadra Myśliwska i niemieckie Luftwaffe, które stara się zaatakować Warszawę. Stańcie za sterami i zmierzcie się w tej powietrznej bitwie! Kto tym razem będzie świętował zwycięstwo – skromne siły polskiego lotnictwa, czy potężne Luftwaffe? Czy Polakom uda się strącić niemieckie bombowce nim dotrą one nad Warszawę? Czy też zmuszeni będą ulec sile wroga?

Wydawnictwo:  Instytut Pamięci Narodowej, IPN

Gracze: 2, od 10 lat

6. Mali PowstańcyMali Powstańcy W Powstaniu Warszawskim znaczącą rolę odegrali polscy harcerze. Przenosili oni pocztę i rozkazy pomiędzy oddziałami powstańczymi, pomagając w ten sposób w walce z okupantem. Wcielcie się w zastępowych i pokierujcie Harcerską Pocztą Polową. Kto dostarczy więcej rozkazów? Kto zrobi to szybciej? Czy zdążycie przekazać wiadomość na czas, nim wróg przejmie miasto?

Wydawnictwo: Egmont

Gracze: 2-4, od 8 lat

7. First to fightFirst to fight Po przegranej kampanii wrześniowej 1939 roku wielu polskich żołnierzy ewakuowało się z kraju i wyruszyło na tułaczkę po świecie. Polacy walczyli na wszystkich frontach II Wojny Światowej i mieli ogromny wkład w zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami i innymi państwami Osi. Wciel się w członków Sztabu Naczelnego Wodza i zarządzaj polskimi jednostkami w walce przeciwko III Rzeszy.

Wydawnictwo: Fabryka Gier Historycznych

Gracze: 2-4, od 10 lat

8. Bohaterowie wyklęciBohaterowie wyklęci Latem 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, czyli nielegalna władza wykonawcza w Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiona przez Józefa Stalina, wydał dyrektywę “O rozwiązaniu tajnych organizacji wojskowych na terenach wyzwolonych”. Tym samym Polskie Państwo Podziemne, zostało narażone na represje. Zostań dowódcą oddziałów zmagających się z nielegalną władzą komunistyczną. Walcz z okupantem i wykonuj misje skierowane przeciwko Władzy Ludowej.

Wydawnictwo: Fabryka Gier Historycznych

Gracze: 2-4, od 10 lat

9. Strajk. Skok do wolności.Strajk. Skok do wolności.

W 1980 roku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina rozpoczął się strajk solidarnościowy. Negocjowano 21 postulatów z delegacją rządu PRL. Wciel się w rolę przywódcy strajku i kieruj działaniami Komitetu Strajkowego. Czy uda Ci się porwać tłum, zyskać uznanie w oczach światowej opinii publicznej i doprowadzić strajkujących do zwycięstwa?

Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury

Gracze: 2-5, od 12 lat

10. ZnajZnakZnaj znak Czy potrafisz rozpoznać symboliczne dla polskiej historii znaki, daty, postacie, miejsca, przedmioty? Czy umiesz je nazwać? Sprawdź się grając w ZnajZnak, gdzie liczy się nie tylko znajomość historii i spostrzegawczość, ale także szybkość!

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej

Gra: 2-32, od 10 lat


Basior