1
Posted 11/08/2015 by Basior in Artykuły
 
 

Trochę inne granie, czyli kilka słów o Escape Rooms

Niedawno cały kraj ogarnęła nowa moda. Moda na to, aby dać się zamknąć w specjalnym pokoju. Aby spędzić godzinę wśród zagadek. Moda na Escape Rooms.

Modzie tej i my daliśmy się porwać. Z przyjemnością szukamy kolejnych i kolejnych kluczy. I choć nie o grach planszowych tutaj mowa, to postanowiliśmy wspomnieć o tym na naszym blogu, bo jesteśmy pewni, że każdy fan gier będzie zachwycony przeżywaniem tej rozgrywki na żywo!

O co w tym chodzi?

Tkalnia Zagadek

Tkalnia Zagadek, Zbrodnia 42:51 min, Łódź

Real-Life Escape Rooms to rodzaj gry, w której grupa śmiałków daje się zamknąć w specjalnie przygotowanym pokoju. Ich zadaniem jest wydostać się niego w wyznaczonym czasie (zwykle ok. 45 – 60 min). Muszą oni wykorzystać elementy znajdujące się w pomieszczeniu, aby zdobyć odpowiednie wskazówki i rozwiązać serię zagadek, które to pozwolą im znaleźć klucz i wyprowadzą ich z pokoju. Fabuła rozgrywki, jej klimat i zadania, jakie staną przed uczestnikami, muszą do siebie pasować. Tak, aby stworzyć odpowiedni nastrój. Tak, aby gracze rzeczywiście mieli wrażenie, że właśnie znaleźli się wewnątrz gry, ale zamiast rozmyślać nad ruchami przed ekranem komputera, czy nad planszą, muszą wykonać zadania naprawdę. Często więc przyjdzie nam uciekać z więzienia, czy szpitala psychiatrycznego, albo rozwiązywać kryminalne zagadki z Sherlockiem Holmes’em. Chociaż bez względu na temat nasze zadanie pozostaje takie samo, to jednak w dobrze przygotowanym pokoju dajemy się natychmiast porwać klimatowi i czujemy się jak bohater gry.

Idea, na której opierają się Escape Rooms, pochodzi bezpośrednio z gier komputerowych, gdzie gracz zostaje zamknięty w pokoju. Jego zadaniem jest wchodzić z interakcję ze znalezionymi przedmiotami, aby dostać się do wyjścia. Pierwszą z Escape Games była Behind Closed Doors Johna Wilsona z 1988 roku, gdzie podczas rozgrywki gracz musiał wydostać się z toalety. Na fali popularności gier komputerowych pojawiły się Real-Life Escape Games i rozpoczęto rozgrywki w prawdziwych pokojach zamiast przed monitorami. Pierwszy taki pokój powstał w Dolinie Krzemowej w 2006 roku i był inspirowany książkami Agathy Christie. W tym samym roku w Hong Kongu Escape Rooms wykorzystano podczas szkolnych obozów, jako grupowe zajęcia dla młodzieży. Już wtedy dostrzeżono bowiem edukacyjny i integracyjny potencjał gry. Escape Rooms bardzo szybko przyjęły się jako forma rozrywki i zaczęły pojawiać się w kolejnych krajach, aż dotarły do Polski.

Dowiedz się więcej…

Kłódka

Kłódka, Kraina Czarów, 54 min, Łódź

Większość pokoi posiada jasno sprecyzowany temat, czy fabułę, która tworzy ramy dla wszystkich zagadek. Wybierając więc pokój dla siebie, poszukajcie takiego, którego tematyka was zaciekawi – Lśnienie, Różowa Pantera, Alicja w krainie czarów, szamańskie rytuały, kryminalne zagadki, czy Władca Pierścieni, to tylko przykłady tematów z łódzkich Escape Rooms. Każdy więc znajdzie coś dla siebie, a wciągający klimat to zwykle mocna strona tych gier.

A co w środku? Jakie czekają na was zagadki? Naprawdę przeróżne! Chociaż my kilka pokoi mamy już za sobą, to wciąż zaskakują nas nowe łamigłówki, w nowej formie. Spostrzegawczość – to przyda wam się zawsze. Wprawa w otwieraniu kłódek również nie zaszkodzi, bo zwykle w pokoju będziecie musieli poradzić sobie z niejednym zamkiem. A poza tym? Poza tym możecie spodziewać się wszystkiego. Wiele łamigłówek zmusi was do myślenia, kojarzenia faktów. Kolejne będą wymagały sprawności manualnej. Jeśli więc nie jesteście prawdziwą alfą i omegą, musicie dobrze wykorzystać zdolności członków swojej grupy i współpracować. Bywa, że spojrzenie drugiej osoby, z innej perspektywy, jest nieodzowne, aby przejść dalej. Jedno jest pewne – czeka was cała masa kombinowania! I chociaż zagadki są bardzo różnorodne to nigdy nie wymagają od was użycia siły. Możecie więc z powodzeniem grać w ciąży, na obcasach, czy z ręką w gipsie.

A co jeśli nie będziecie potrafili przejść dalej? Nie zauważycie czegoś istotnego, zagadka będzie dla was zbyt trudna… Co wtedy? Wtedy czekają na was podpowiedzi. Wchodząc do pokoju otrzymujecie krótkofalówkę, przez którą możecie poprosić o pomoc. Macie do dyspozycji dwie wskazówki, które zostaną dopasowane do waszego postępu w pokoju, bo obsługa cały czas na żywo obserwuje wasze zmagania, dzięki zamontowanej w pokoju kamerce. Jeśli więc coś przeoczycie, nie będziecie mogli znaleźć żadnego rozwiązania, albo zacznie brakować wam czasu, możecie liczyć na małą pomoc. Jeśli mimo to nie uda wam się znaleźć klucza w wyznaczonym czasie, drzwi otwierane są z zewnątrz.

Czego można się spodziewać? Mnóstwa śmiechu i mnóstwa emocji! Klimat pokoi momentalnie wciąga. Do tego rosnąca presja czasu sprawia, że w coraz większym napięciu rozwiązujemy kolejne zagadki i nerwowo zerkamy na duży zegar odliczający mijające minuty i sekundy. Czeka was też mnóstwo małych sukcesów. Zwykle zagadek w pokoju jest naprawdę wiele. Rozwiązanie pierwszych daje nam dostęp do kolejnych. Otwieramy wielką skrzynię, w której czeka na nas mniejsze, zamknięte pudełko itd. Każda rozwiązana zagadka, każdy znaleziony kluczyk, każda otwarta kłódka, to kolejny sukces. Kolejna dawka energii i entuzjazmu. Często też – kolejne zaskoczenie zawartością znaleziska. Chwilowe skupienie, zwolnienie tempa, szukanie rozwiązania, a potem kolejny i kolejny sukces, aż do odnalezienia ostatniego klucza. Nasz umysł pracuje więc na pełnych obrotach, a my biegamy po pokoju, przetrząsamy jego zakamarki, kombinujemy, dyskutujemy. Kompletnie odrywamy się od rzeczywistości i dajemy się porwać grze. Nie tylko więc wspaniale integrujemy się z naszą grupą (inaczej jesteśmy bowiem skazani na porażkę), ale też wspaniale wypoczywamy. Po wyjściu czeka zaś nas cała masa śmiechu i dyskusji: A jak wpadłeś na to?, Jak rozwiązałeś to?, Zdążyliśmy w ostatniej chwili!

Czy Ci się spodoba?

Tkalnia Zagadek, Łódź

Tkalnia Zagadek, Bezsenność 38:51 min, Łódź

Escape Rooms to zabawa naprawdę dla wszystkich. Świetnie sprawdzi się jako niebanalny pomysł na spotkanie znajomych, romantyczną randkę, rodzinny wypad, wieczór panieński czy firmową integrację. Musicie jedynie uzbroić się w dobry humor i dokładnie obserwować otoczenie. Co więcej, Escape Rooms pomogą wam sprawdzić się jako grupie. Będziecie musieli współpracować przez cały czas, dobrze się komunikować, dzielić zadaniami i pomagać sobie nawzajem. Będziecie sobie naprawdę potrzebni. Po wyjściu z pokoju, z pewnością będziecie rozbawieni, pełni energii i entuzjazmu, i nie zabraknie wam wspólnych tematów.

W Polsce znajdziecie ponad 200 pokoi, w których z chęcią was zamkną. Wybór najlepszego dla was ułatwi wam wyszukiwarka LOCK ME, gdzie dowiecie się nie tylko jakie Escape Rooms znajdują się w waszym mieście, ale też poznacie wszystkie ważne szczegóły (cena, czas, liczba uczestników, temat, poziom trudności) i przeczytacie opinie klientów. My wypróbowaliśmy łódzkie pokoje w Tkalni Zagadek i Kłódce, które serdecznie polecamy!

Jeśli lubicie zmagania umysłowe, przygodę i wyzwania, jeśli raz zamiast siedzieć nad planszą lub przed monitorem, chcecie naprawdę wejść do gry, nie możecie przejść obok Escape Rooms obojętnie. Spróbujcie koniecznie!


Basior