Domek, czyli gra dla dzieci, która skradła serca dorosłym

 

Domek to bardzo udany debiut polskiego autora, Klemensa Kalickiego, na rynku gier planszowych. Szturmem wdarł się on na planszówkową arenę i szybko podbił serca młodszych i starszych graczy, zdobywając od razu dwa znaczące wyróżnienia: tytuł Najlepszego Debiutu 2017 i Najlepszej Gry dla Całej Rodziny 2017. Czego więc możecie się spodziewać grając w Domek? Przeczytajcie!

 
Podsumowanie
 

Gatunek: ,
 
Próg Wejścia:
 
Losowość:
 
Interakcja:
 
Autor:
 
Wydawca:
 
Rok Wydania W Polsce:
 
Typ Mechaniki: ,
 
Liczba Graczy Min.:
 
Liczba Graczy Max.:
 
Cena W Dniu Recenzji:
 
Grywalność według niej
80%


 
Grywalność według niego
60%


 
Cena/jakość
100%


 
Regrywalność
80%


 
Skalowalność
90%


 
Total Score
82%
82/100


User Rating
4 total ratings

 


17
Posted 24/07/2017 by

 
Recenzja
 
 

O co w tym chodzi?

Domek to gra, w której będziecie mogli wcielić się w architektów wnętrz i wyposażyć swoje mieszkanie marzeń. Jak wykorzystacie przestrzeń, jakie wybierzecie pomieszczenia i które udogodnienia pojawia się w waszych wnętrzach – zależy tylko od was! Każdy z was rozpocznie grę z planszą przedstawiająca pusty dom. W toku rozgrywki będziecie wybierać pokoje, którymi wypełnicie dostępną przestrzeń. Raz położona karta nie będzie mogła zmienić swojego położenia, musicie więc planować ostrożnie. Kiedy tylko cały wasz domek wypełni się pokojami gra się zakończy, a zwycięzcą zostanie osoba, która najlepiej wykorzystała przestrzeń i zdobyła największą liczbę punktów. Im lepiej rozplanowany i bardziej funkcjonalny będzie wasz domek, tym więcej punktów zwycięstwa trafi na wasze konto. W drodze ku wygranej pomagać wam będą także karty dodatków, gdzie znajdziecie dach, wyposażenie pokojów, narzędzia, czy robotników.

Zasady gry są bardzo proste i w kilka chwil wytłumaczycie je dzieciom i niedzielnym graczom, ale rozgrywka powinna ucieszyć duże szersze grono. Nową partię rozłożycie błyskawicznie i od razu można zaczynać zabawę.

Dowiedz się więcej…

Domek skradł nam serca już od pierwszego wejrzenia za sprawą urokliwego tematu i przepięknych grafik. Kogo nie bawi pomysł urządzania swojego gniazdka, gdy nie wiąże się to z uciążliwym remontem, ale z radosnym układaniem kart i szukaniem ich najbardziej optymalnych kombinacji? Tak jak uwielbiamy podróżować palcem po mapie, tak samo mnóstwo frajdy sprawia wirtualne planowanie domu marzeń. Temat jest bliski dla większości z nas, gra mimowolnie więc wciąga w swój klimat i dobierając karty myślimy już nie tylko o najlepszej kombinacji punktowej, ale i kompozycji naszego pięknego domu. Nad planszą nie raz usłyszycie: Kolejny pokój dla dziecka? To ile wy ich macie? Trzecia łazienka? Tylko się nie utopcie! A gdzie będziesz gotować bez kuchni?

Wydaje się nawet, że atmosfera ta równie mocno wciągnęła twórców gry, co znajduje swoje odzwierciedlenie w jej przepięknym wykonaniu. Gra jest świetnie zilustrowana, w wesołym, kreskówkowym stylu, a każda karta pokoju wygląda inaczej. Efekt na planszy jest więc kapitalny- naprawdę wydaje się, że budujemy domek. Pomieszczenia składające się z wielu kart zawsze idealnie do siebie pasują, a w każdej rozgrywce nasze pokoje będą miał inny charakter – w zależności od grafik na kartach (choć pod względem zbierania punktów nie ma to żadnego znaczenia). Tak więc, choć każdy salon i każda łazienka mogłyby wyglądać identycznie, pokuszono się tu o graficzne dopieszczenie kart, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Naprawdę daje to mnóstwo frajdy. Do tego przemyślane plansze, na których każda karta i każdy żeton mają swoje miejsce, uroczy znacznik pierwszego gracza i dopasowana wypraska – tak powinny wyglądać wszystkie gry. Domek naprawdę cieszy oko!

Rozgrywka w Domek to szybkie, taktyczne zmagania. Nie możemy tutaj planować ze zbyt dużym wyprzedzeniem, dostępne karty pomieszczeń pojawiają się bowiem losowo. Musimy mieć jednak pewien ogólny plan na zagospodarowanie naszego domku, gdyż raz ułożony pokój zostaje w wybranym miejscu na stałe. Naszym zadaniem jest zaś przede wszystkim elastyczne dostosowanie się do dostępnych wyborów i znalezienie tej najbardziej optymalnej kombinacji. Pozostali gracze nie będą ułatwiać nam zadania, jeśli karty dobierają przed nami, bo pula dostępnych w każdej turze pokoi jest wspólna. Nasze domy budujemy jednak zupełnie oddzielnie, więc wybór kart to jedyny moment, gdzie bezpośrednio konkurować będziemy ze współgraczami. Rozgrywka toczy się więc bardzo szybko, bo w swojej turze mamy do wykonania zawsze tylko dwa kroki – wybór kart i ułożenie ich na naszej planszy. Zaś dzięki jej taktycznemu charakterowi, nawet najwięksi kombinatorzy nie mogą zbyt długo planować, nie wiedząc jakie opcje przyniesie następna tura. Nieco losowości, nieco interakcji, nieco kombinowania – znajdziemy w Domku wszystkiego po trochu, ale niczego zbyt dużo, tak aby nie nie zdominowało charakteru rozgrywki. Sprawia to, że Domek jest grą naprawdę dobrze wyważoną i uniwersalną, w której każdy powinien znaleźć trochę frajdy dla siebie.

Czy Ci się spodoba?

Proste zasady, chwytliwy temat, krótki czas rozgrywki i niewielka liczba decyzji czekających na nas w każdym ruchu sprawi, że Domek idealnie sprawdzi się jako wielopokoleniowa zabawa, czy też tytuł pokazujący początkującym graczom uroki nowoczesnych planszówek. Bardziej zaawansowanych graczy czeka tu jednak też dużo zabawy. Domek dobrze sprawdzi się jako szybki, chwytliwy i wesoły filler, oferujący lekką, taktyczną rozgrywkę. Jest to więc tytuł naprawdę uniwersalny, a nagroda Gry dla Całej Rodziny jest bardzo zasłużona! Spróbujcie koniecznie i sami przekonajcie się jak szybko Domek skradnie wasze serca.

My ostatnio wspaniale bawiliśmy się nad Domkiem tuż po długiej (i zakończoną porażką!) sesją nad Posiadłością Szaleństwa. Wesoły, szybki Domek stanowił świetną przeciwwagę na zakończenie wieczoru. 🙂


Co lubimy


piękne, klimatyczne grafiki; urokliwy temat; szybkie przygotowanie partii; lekką rozgrywkę, dającą jednak pole do przyjemnej, taktycznej zabawy

Na co narzekamy


Basior