Duuuszki, czyli upiornie szybka gra!

 

Duuuszki to gra, do której podeszliśmy bardzo sceptycznie. Zręcznościowa? Imprezowa? Dla dzieci? Nie nasza bajka! Ale potem dostaliśmy swoje pudełko… Teraz pudełko to przeszło już z nami nie jedno, a my bardzo cenimy sobie szybkie pojedynki z przyjaznymi zjawami. Chcecie wiedzieć dlaczego?

 
Podsumowanie
 

Gatunek: ,
 
Próg Wejścia:
 
Interakcja:
 
Autor:
 
Wydawca:
 
Rok Wydania W Polsce:
 
Typ Mechaniki:
 
Czas Gry [min]:
 
Liczba Graczy Min.:
 
Liczba Graczy Max.:
 
Powierzchnia Rozgrywki [m²]:
 
Cena W Dniu Recenzji:
 
Grywalność według niej
70%


 
Grywalność według niego
60%


 
Cena/jakość
80%


 
Regrywalność
80%


 
Skalowalność
100%


 
Total Score
78%
78/100


User Rating
3 total ratings

 


2
Posted 14/07/2015 by

 
Recenzja
 
 

O co w tym chodzi?

Duuuszki to gra, w której naszym zadaniem jest jak najszybsze złapanie odpowiedniego przedmiotu. Przedmiotów czeka na nas pięć: niebieska książka, czerwony fotel, zielona butelka, szara mysz i tytułowy biały duch (nie bez powodu każdy opisany jest kolorem!). Czeka też na nas talia kart, przedstawiających wspomniane rzeczy.

Na czym polega nasze zadanie? Na karcie może pojawić się poprawnie narysowany jeden z przedmiotów dołączonych do gry, np. szara mysz. Wtedy musimy jak najszybciej ją złapać. Może się jednak zdarzyć, że wszystkie kolory na karcie są pomylone. Wtedy powinniśmy czym prędzej złapać przedmiot, który w ogóle nie pojawia się na karcie i którego koloru również nie wykorzystano. Jeśli więc na karcie narysowano niebieskiego ducha i czerwoną mysz, to powinniśmy chwycić zieloną butelkę.

Osoba, która najszybciej złapie odpowiedni przedmiot zabiera wygraną kartę. Ostatecznie, zwycięzcą zostaje ten, który zgromadził największą część talii.

I już! Właściwie można grać. Zasady jak widzicie są niezwykle proste i każdy w mig je zrozumie. Jednak samo przeanalizowanie wzoru i błyskawiczny wybór poprawnej odpowiedzi to już nie lada wyzwanie… I właśnie dzięki temu Duuuszki oferują nam tak dobrą zabawę!

 Dowiedz się więcej…

Duuuszki to gra niezwykle prosta w swoich założeniach. Dlatego też w pudełku poza talią kart znajdziemy tylko 5 kolorowych figurek, o które toczyć się będą zmagania. Wszystko wykonano jednak bardzo ładnie i porządnie. Elementy gry, z uwagi na jej charakter, są niezwykle narażone na szkody. Nasz egzemplarz, mimo wielu rozgrywek, wciąż jednak sprawuje się i wygląda świetnie. Drewniane figurki wykonane są z dużą precyzją i zarówno one, jak i karty, cieszą oko.

To, co w Duuuszkach podoba nam się najbardziej to ciekawy mechanizm. Wbrew pozorom nie tak łatwo jest momentalnie odgadnąć prawidłową odpowiedź, a przy presji czasu niezwykle łatwo o pomyłkę. Dzięki temu każda karta stanowi dla graczy małe wyzwanie. Stąd właśnie płynie mnóstwo frajdy, kiedy uda nam się wygrać turę. Stąd też cała masa śmiechu i krzyków nad grą, gdy znów ktoś się pomyli. Ostatecznie o naszej wygranej decyduje nie tylko zręczność, ale głównie to, jak szybko jesteśmy w stanie odgadnąć poprawną odpowiedź.

Duuuszki są grą wyjątkowo głośną. Choć w podstawowym wariancie liczy się tylko to, kto pierwszy złapie odpowiedni przedmiot, to właściwie nikt nie jest w stanie powstrzymać się przed głośnym wykrzykiwaniem odpowiedzi. Biały duch!, Szara mysz! – rozlega się gromko za każdym razem, gdy odkrywana jest nowa karta. Niektórzy twierdzą, że tak łatwiej jest znaleźć poprawny przedmiot 🙂 . Stąd też kolejne salwy śmiechu, szczególnie gdy wśród walecznych okrzyków Zielona butelka!, cichutko i nieśmiało słychać A może mysz… ? i to ona właśnie jest poprawną odpowiedzią.

Duuuszki to gra przygotowana z myślą o imprezach i rodzinnych spotkaniach. Tam też sprawdzą się one wyśmienicie. Z powodzeniem możemy grać w wielopokoleniowej grupie, a najmłodsi gracze wcale nie będą na przegranej pozycji. W gronie dorosłych zabawy nie będzie wcale mniej. Ostatecznie przecież wszyscy jesteśmy dużymi dziećmi. Bardzo cieszy też fakt, że w Duuuszki możemy zagrać właściwie w dowolnie dużej grupie. Choć teoretycznie nie powinno nas być więcej niż 8 osób, to w praktyce (sprawdzaliśmy!) uda nam się też zagrać w dziesięcio-, a nawet dwunastoosobowym składzie. Co prawda, staje się to coraz bardziej karkołomne, ale frajdy wcale nie jest mniej! W dwie, trzy osoby, choć brakuje nieco zamieszania i dynamiki, nie będziemy też bawić się źle.

Duuuszki nie prędko się znudzą. Kart jest na tyle dużo, że nie możemy się ich nauczyć, czy zapamiętać, nie stają się więc monotonne z kolejnymi rozgrywkami. Co więcej, na rynku niedawno pojawiła się druga część tego hitu – Duuuszki w kąpieli, w które można grać niezależnie. Można jednak również połączyć oba pudełka i użyć drugiej części jako rozszerzenia rozgrywki.

Jeśli zaś zapomnieliście zabrać Duuuszki w podróż (choć ich niewielkie pudełko łatwo zmieści się w każdą walizkę) lub chcecie sprawdzić swój refleks w pojedynkę, możecie zaopatrzyć się w aplikację na swój tablet lub telefon. Uwaga – wciąga!

Czy Ci się spodoba?

Jeśli szukacie dobrej gry na rozruszanie imprezy albo na rodzinne spotkania, to koniecznie sięgnijcie po Duuuszki. Już po jednej partii możecie być pewni, że wszystkim będzie dopisywać dobry humor, a energia będzie was rozpierać. W końcu musicie być upiornie szybcy żeby wygrać! Dzięki ciekawemu mechanizmowi odgadywania kart, Duuuszki to zabawa nie tylko dla dzieci. Będziecie zdziwieni jak łatwo się pomylić i przeoczyć poprawną odpowiedź.


Co lubimy


ciekawy mechanizm odgadywania kart; mnóstwo śmiechu i krzyków nad grą; świetną skalowalność - właściwie na dowolną liczbę osób; bardzo ładne, porządne wydanie;

Na co narzekamy


Basior