Gra Pomyłek, czyli pomyśl zanim powiesz!

 

Czy w niepozornym pudełku, które mieści się w kieszeni można zamknąć dobrą grę? Jeśli autorami są Bruno Cathala i Ludovic Maublanc, to możemy być pewni, że czeka nas tam coś ciekawego. Dokładnie tak jest w przypadku Gry Pomyłek. Zajrzyjmy więc do środka…

 
Podsumowanie
 

Gatunek: , ,
 
Próg Wejścia:
 
Autor: ,
 
Wydawca:
 
Rok Wydania W Polsce:
 
Liczba Graczy Min.:
 
Liczba Graczy Max.:
 
Powierzchnia Rozgrywki [m²]:
 
Cena W Dniu Recenzji:
 
Grywalność według niej
70%


 
Grywalność według niego
70%


 
Cena/jakość
100%


 
Regrywalność
60%


 
Skalowalność
80%


 
Total Score
76%
76/100


User Rating
1 total rating

 


0
Posted 18/02/2017 by

 
Recenzja
 
 

O co w tym chodzi?

Gra Pomyłek to quizowy tytuł, ale to quiz inny niż wszystkie. Quiz, w którym nigdy nie wiesz, która odpowiedź jest właściwa…

W pudełku znajdziemy 50 kart z pytaniami i instrukcję. Każda karta to 6 pytań, tak aby zbyt szybko nam się one nie znudziły. Na czym polega zabawa? Jeden z graczy odczytuje pytanie. Zadaniem pozostałych jest udzielenie właściwiej (!) odpowiedzi. Co to znaczy właściwej? To zależy od rewersu następnej karty, którą czytający pokaże graczom. Gdy zobaczymy tam zielony znacznik prawdy, należy czym prędzej krzyknąć prawdziwą odpowiedź. Gdy pokaże się zaś czerwony znacznik fałszu, punkty dostaniemy za błędną odpowiedź. Nie możemy oczywiście wykrzykiwać czegokolwiek. Każde pytanie jasno wskazuje bowiem kategorie, z której należy podawać czy to prawidłowe, czy błędne odpowiedzi. Na pytanie o bohatera Gwiezdnych Wojen, nie możemy więc odpowiedzieć Ogórek, nawet gdy w danej turze punktowany jest fałsz. Aby dodać jeszcze więcej smaczku, do talii wpleciono też pytania zupełnie absurdalne (np. Jakie imię odpowiada czwartej osobie liczby mnogiej?) na które jedyną właściwą odpowiedzią jest Bzdura! Oczywiście kto pierwszy ten lepszy i tylko pierwsza wykrzyknięta odpowiedź, najszybszego gracza brana jest pod uwagę. Każda pomyłka kosztować nas będzie punkty karne. Komu uda się uzbierać najwięcej punktów w tym szalonym quizie, ten zostanie zwycięzcą.

Znacie już całe zasady – można zaczynać. Idea gry jest niezmiernie prosta i wytłumaczycie ją każdemu, w krótką chwilę. Nie tak prosto będzie za to udzielić właściwiej odpowiedzi!

Dowiedz się więcej…

Nie raz pisaliśmy już, że siła tkwi w prostocie. Dokładnie tak jest w przypadku Gry Pomyłek. Musimy przyznać, że tytuł ten był dla nas ogromnym zaskoczeniem. Nie spodziewaliśmy się, że quiz, a w dodatku mały i niepozorny quiz, może sprawdzić się tak dobrze i dostarczyć tyle zabawy i śmiechu. Nie tylko zasady Gry Pomyłek są proste. Same pytania to zwykle banały, podstawowa wiedza, znana każdemu. Rzadko kiedy zdarza się, że nie znacie prawidłowej odpowiedzi. Ale czy znacie właściwą?

-Jaki kolor otrzymamy po zmieszaniu niebieskiego i żółtego?

– Fioletowy!

– Punkt! 

Mnóstwo śmiechu czeka nas już dzięki tym właściwym (choć fałszywym) odpowiedziom. Choć wszyscy znają zasady i wiedzą jak to działa, to i tak nie raz usłyszycie: – Co ty robiłeś w szkole? Ominąłeś wszystkie lekcje plastyki/matematyki….? Ile razy wyśmiejemy samych siebie, gdy bardzo chcemy udzielić fałszywej odpowiedzi, a i tak wyrwie nam się ta prawdziwa i tracimy punkt! Ile razy krzykniemy – Nieprawda! Źle! dopiero po chwili orientując się, że teraz właśnie szukamy fałszu i dookoła rozlegają się chichoty. Ile żartów wywołamy, gdy spodziewaliśmy się, że właściwa odpowiedź to fałsz, krzyczymy więc jak szaleni, że figura geometryczna, która ma trzy boki to koło, a okazuje się, że właśnie trzeba powiedzieć prawdę. Ile razy uderzymy się w czoło, bo głowiliśmy się, który kraj afrykański leży na północ od Polski zamiast po prostu rzucić Bzdura! Co więcej, talia nie raz zaskoczy nas też zabawnymi pytaniami odnoszącymi się bezpośrednio do graczy siedzących przy stole, ale te smaczki musicie odkryć sami…

Gra Pomyłek jest naprawdę rozmiaru pocket (“kieszeniowego“). Z łatwością zabierzecie ją ze sobą wszędzie – w podróż, na wakacje, do samolotu, czy pociągu, do pubu. Nie tylko pudełeczko jest malutkie, ale też nie potrzebujecie stołu, ani dużej przestrzeni, żeby grać. Karty cały czas trzymacie w ręku, tak że partię rozegracie dosłownie wszędzie. Co więcej, Grę Pomyłek kupicie już za 20 zł! Tak zabawny tytuł znanych autorów, za tak niewielką kwotę – naprawdę nie ma co długo zastanawiać się nad zakupem. Gra Pomyłek jest zdecydowanie warta swojej ceny. Jedyny drobny minus naszym zdaniem to nieco szaro-bure grafiki, a my bardzo lubimy kiedy gra cieszy też oko. Jeśli zaś jesteście mocno nastawieni na liczenie punktów być może będziecie potrzebowali jakiegoś rekwizytu, pomagającego rozstrzygnąć, kto pierwszy odpowiada (bardzo dobrze sprawdza się w tym celu dzwoneczek ze Speed Cups). Ostatecznie chodzi jednak o dobrą zabawę, także metoda głośnego krzyku sprawdza się wtedy wystarczająco dobrze, a właśnie bez dodatkowych elementów Gra Pomyłek może być tak niewielka i tania.

-Jaki odgłos wydaje pies?

– Muuuuu!

– Punkt!

W pudełku znajdziemy 300 pytań. Ani dużo, ani mało. Co więc jeśli właściciel egzemplarza już je pozna? Oczywiście jeśli bardzo często będziemy siadać do Gry Pomyłek, z pewnością mogą się one znudzić. Sama znajomość pytań o niczym jednak nie przesądza. Większość z nich jest na tyle prosta, że wszyscy gracze i tak znają prawdziwą odpowiedź. To w znalezieniu tej właściwiej (prawda/fałsz) i to najszybciej, tkwi cały urok. Zaś to, która odpowiedź jest właściwa zmienia się w każdej rozgrywce, skutecznie walcząc z monotonią.

Gra Pomyłek skaluje się zaskakująco dobrze. Po przeczytaniu instrukcji spodziewaliśmy się, że potrzeba będzie naprawdę dużej grupy, żeby rozgrywka nabrała rumieńców. Okazuje się jednak, że zarówno partia w niewielkim 3-osobowym gronie, jak i w dużej grupie (nawet ponad 10 osób) daje tyle samo śmiechu i zabawy.

Czy Ci się spodoba?

Wszyscy uwielbiamy gry quizowe. Gra Pomyłek to jednak wyjątkowy tytuł. Tym razem będziecie musieli popisać się nie tylko wiedzą, ale przede wszystkim refleksem i giętkością myślenia. Prosta idea, w której punktowana odpowiedź to czasem prawda, a czasem fałsz, wywraca wszystko co wiecie o quizach do góry nogami i sprawia, że przy Grze Pomyłek czeka was dużo więcej zabawy i śmiechu. Dzięki temu też nie straszna staje się wam znajomość pytań. Tę malutką karciankę z łatwością zabierzecie ze sobą wszędzie i zagrać będziecie mogli naprawdę w każdych warunkach. Bardzo niepozorne pudełeczko skrywa w sobie świetny, przewrotny quiz. Jeśli lubicie imprezowe tytuły, to Gra Pomyłek powinna koniecznie znaleźć się w waszej kolekcji.


Co lubimy


ciekawe podejście do quizu; malutkie i niedrogie pudełko, które można zabrać ze sobą wszędzie; mnóstwo śmiechu!

Na co narzekamy


szaro-bure grafiki

Basior