Mr Jack Pocket, czyli szybka zabawa w detektywa

 

Co skrywa w sobie malutkie pudełko o tytule Mr Jack Pocket? Czy tak niewielka i tak krótka gra może zapewnić wam dobrą zabawę? Czy przyjemnie jest umykać przed wzrokiem śledczych w ciemnych zaułkach londyńskich uliczek? Czy łatwo jest schwytać Mr Jacka? Dowiedzcie się tego wszystkiego czytając naszą recenzję.

 
Podsumowanie
 

Gatunek: ,
 
Próg Wejścia:
 
Losowość:
 
Interakcja:
 
Autor: ,
 
Wydawca: ,
 
Rok Wydania W Polsce:
 
Typ Mechaniki: ,
 
Czas Gry [min]:
 
Liczba Graczy Min.:
 
Liczba Graczy Max.:
 
Powierzchnia Rozgrywki [m²]:
 
Cena W Dniu Recenzji:
 
Grywalność według niej
65%


 
Grywalność według niego
60%


 
Cena/jakość
80%


 
Regrywalność
80%


 
Skalowalność
70%


 
Total Score
71%
71/100


User Rating
4 total ratings

 


1
Posted 14/04/2015 by

 
Recenzja
 
 

O co w tym chodzi?

Mr Jack Pocket to gra dla dwóch graczy. Jeden w nich wcieli się w ekipę śledczą: Sherlocka Holmesa, Watsona i ich psa Tobby’ego. Drugi zaś w uciekającego złoczyńcę – Mr Jacka. Znajdą się oni na krętych uliczkach londyńskiej dzielnicy Whitechapel. Każdemu z graczy przyświecał zaś będzie inny cel. Zadaniem detektywów będzie złapanie przestępcy. Zadaniem Mr Jacka ucieczka przed pogonią.

Na czym polega sama rozgrywka? Przed graczami rozpościerają się londyńskie uliczki, widniejące na dziewięciu kafelkach, tworzących planszę. Na każdym z nich znajduje się wizerunek jednego podejrzanego. W każdej turze gracze wykonują serię działań (np. obrót kafelków, czy też ich zamiana, ruch jednego ze śledczych itd.), a następne sprawdzają ilu podejrzanych znajduje się w zasięgu wzroku wszystkich detektywów. Mr Jack zaś przyznaje czy jest przez nich widziany czy też nie. Na tej podstawie po kolei eliminujemy poszczególnych podejrzanych. Jeśli śledczym nie uda się odkryć tożsamości Mr Jacka w ciągu 8 rund, to wygrywa on potyczkę. Jeśli wcześniej na mapie zostanie tylko jeden przestępca – Mr Jack zostaje ujęty, a prawo triumfuje.

Zasady Mr Jacka są proste i nawet początkujący gracze z łatwością sobie z nimi poradzą. Podczas pierwszej rozgrywki możliwe do wykonania akcje mogą wydawać się nieintuicyjne i niełatwo odpowiednio je wykorzystać. Z każdą kolejną partią uczymy się jednak dostrzegać potencjał ukryty w tej niewielkiej grze i dobrze rozgrywać swoją turę.

Dowiedz się więcej…

Mr Jack Pocket urzeka od pierwszego wejrzenia swoimi rozmiarami. Malutkie pudełeczko, które mieści się na dłoni, skrywa wszystkie niezbędne do gry elementy. Grafiki są bardzo przyjemne i pasują do mglistego londyńskiego klimatu. Kafelki i żetony są ładne, ale i bardzo porządne.

Jedna rozgrywka w Mr Jacka nie zajmie więcej niż 10 – 15 minut, choć na ogół z chęcią od razu zagramy dwie, czy trzy partie pod rząd w ramach rewanżu. W połączeniu ze swoimi małymi rozmiarami, gra ta staje się idealną pozycją na wyjazdy. Nie przyda nam się niestety w samej podróży, ponieważ kafelkowej planszy nie uda nam się rozłożyć w pociągu, czy w samolocie. Dość niewygodna jest także procedura wyboru akcji dostępnych w danej turze. Osiem symboli dostępnych ruchów narysowano na czterech okrągłych żetonach. Przed każdą rundą należy je podrzucić, tak aby upadły obok planszy i wskazały, które cztery akcje będą dostępne obecnie (w następnej rundzie po prostu odwracamy żetony na drugą stronę). Choć sam mechanizm jest ciekawy i daje nam wiele możliwości, to procedura rzucania żetonami wprowadza niepotrzebne zamieszanie.

Mr Jack Pocket to z pewnością gratka dla wszystkich lubiących gry logiczne i dedukcyjne, ponieważ to właśnie takiego sposobu myślenia wymaga od nas rozgrywka, mimo przyjemnej tematycznej otoczki. To zaskakujące ile miejsca na kombinowanie, ile dróg do osiągnięcia celu pozostawia nam tak małe pudełeczko. Co więcej, musimy cały czas przewidywać działania naszego przeciwnika. Zawsze wiemy, jakie akcje będą do dyspozycji w tej rundzie, a ruchy przeciwnika są jawne. Pozostaje nam więc tylko wyciągnąć wnioski i odpowiednio zaplanować naszą turę. Potencjał tego tytułu (pamiętając o tym, że rozgrywka trwa tylko kwadrans!) jest jednak naprawdę duży i przed nami wiele możliwości. Choć poziom trudności zależy oczywiście od naszego oponenta, to Mr Jack potrafi być grą trudną. Właściwie nie ma tutaj elementów losowych, więc o wygranej decyduje tylko siła naszego umysłu. Z natury rzeczy gra przesycona jest interakcją: jedno z nas goni, drugie ucieka, nasze cele są dokładnie przeciwstawne.

Mr Jack nie znudzi się zbyt szybko, o ile gramy z dobrym przeciwnikiem. Po pierwsze z chęcią spróbujemy swoich sił z obu stron barykady, a różne cele zmuszają nas do różnego prowadzenia rozgrywki w obu przypadkach. Po drugie możliwości i dróg do zwycięstwa jest całkiem dużo. Musicie jednak pamiętać, że tak szybka gra nie zajmie wam całego wieczoru, nawet jeśli zdecydujecie się na kilka rozgrywek. Z drugiej strony, bez problemu zdążycie zagrać szybką partyjkę do porannej kawy albo wieczornej herbaty.

Nam Mr Jack Pocket szczególnie przypadł do gustu w wersji elektronicznej (w postaci aplikacji na Androida). Jest ona ładnie dopracowana i absolutnie wierna grze. Tablet rozłożony między dwoma graczami jest niewiele mniejszy niż oryginalna plansza, chętnie więc wybieramy tę opcje. Sprawdzi się ona świetnie również w podróży. Aplikacja sama zaś pilnuje zasad i losuje dostępne akcje. Do tego przygotowane AI zapewnią nam dużo zabawy w wersji jednoosobowej. Pokonanie komputera w trudnym wariancie to nie lada wyzwanie. Ze względu na krótki czas rozgrywki, Mr Jack sprawdza się w wydaniu elektronicznym idealnie jako rozrywka w tramwaju, czy w kolejce do lekarza.

Czy Ci się spodoba?

Jeśli szukacie szybkiej gry dla dwojga to z pewnością warto sięgnąć po Mr Jacka Pocket. Początkującym graczom nie sprawi on problemu. Zaawansowani z pewnością docenią, że można w niego zagrać zawsze i wszędzie (cóż to jest 15 minut przecież?). Jednym i drugim gra powinna dostarczyć sporo zabawy i główkowania, mimo swoich niewielkich rozmiarów .

My, co prawda, na ogół wybieramy aplikację, która jest według nas jeszcze bardziej poręczna. Mając Mr Jacka w tytułowej kieszeni (na tablecie), bez problemu zawsze znajdziemy kwadransik, żeby pościgać się po uliczkach w Whitechapel.


Co lubimy


malutkie pudełko i ładne wydanie; logiczną, dedukcyjną rozgrywkę, otoczoną ciekawym tematem; aplikację na Androida

Na co narzekamy


procedurę losowania dostępnych akcji (poprzez rzucanie żetonami)

Basior