Pośród gwiazd, czyli kosmiczna budowa!

 

Pośród gwiazd to polska wersja sfinansowanej na kickstarterze gry Among the stars. Pozwala nam ona spędzić godzinę w kosmosie. Kiedy usłyszeliśmy o niej po raz pierwszy na Portalkonie, zupełnie nie zwróciła naszej uwagi. Jakiś czas później jednak, całkiem przypadkiem, spróbowaliśmy i zagraliśmy. Co myślimy o niej teraz?

 
Podsumowanie
 

Gatunek: ,
 
Próg Wejścia:
 
Losowość:
 
Interakcja:
 
Autor:
 
Wydawca:
 
Rok Wydania W Polsce:
 
Typ Mechaniki: ,
 
Czas Gry [min]:
 
Liczba Graczy Min.:
 
Liczba Graczy Max.:
 
Powierzchnia Rozgrywki [m²]:
 
Cena W Dniu Recenzji:
 
Grywalność według niej
85%


 
Grywalność według niego
90%


 
Cena/jakość
90%


 
Regrywalność
90%


 
Skalowalność
90%


 
Total Score
89%
89/100


User Rating
3 total ratings

 


1
Posted 01/12/2014 by

 
Recenzja
 
 

O co chodzi…

Pośród gwiazd to gra, która przenosi nas do galaktyki, gdzie zostajemy międzygwiezdnymi konstruktorami. Naszym zadaniem będzie zbudować stację kosmiczną. Zaś ta, która będzie najbardziej efektywna i okazała zapewni nam zwycięstwo! Podczas budowy będziemy musieli dbać o odpowiednie rozprowadzanie energii po naszej stacji, czy też wydajne rozmieszczanie poszczególnych lokacji wewnątrz niej. Warto też mieć na oku działania naszych przeciwników, gdyż mamy wpływ na to jakie lokacje będą mieli oni do dyspozycji. Pośród Gwiazd wykorzystuje bowiem znany z 7 Cudów Świata mechanizm dobierania kart (każdy gracz z kart na ręce wybiera jedną, po czym przekazuje karty następnej osobie). Uzyskane w ten sposób lokacje dołączamy do naszej stacji kosmicznej. Robiąc to, oczywiście szukamy rozwiązań najbardziej opłacalnych, musimy jednak także pamiętać o odpowiednim przestrzennym rozmieszczeniu lokacji.

Zasady Pośród Gwiazd są bardzo proste i nowi gracze będą w stanie nauczyć się ich w kilkanaście minut. Już od pierwszej rozgrywki będziemy się dobrze bawić. Choć (jak to w karciankach bywa) będziemy mieli większe możliwości kombinowania, kiedy już poznamy wszystkie karty. W rozpoczęciu rozgrywek w Pośród Gwiazd pomaga także wiele wariantów gry. Zabawę zaczynamy od najbardziej podstawowego, powoli dodając do niego kolejne niuanse i zasady.

Dowiedz się więcej…

Rozgrywka w Pośród Gwiazd jest bardzo szybka, dynamiczna i lekka. Lekka z punktu widzenia zasad, których nie ma wiele, nie zaś z punktu widzenia wyborów, które przed nami staną. Do zwycięstwa bowiem prowadzi naprawdę wiele dróg i strategii. Nie powinniście więc być zawiedzeni możliwościami kombinowania. Całe nasze skupienie możemy zaś przeznaczyć na snucie planów zwycięstwa, a nie na rozgryzanie zasad. Gra wydaje się być bardzo dobrze zbalansowana. Końcowe liczenie punktów zawsze odbywa się u nas z wypiekami na policzkach, a o zwycięstwie często decyduje jeden punkt. Losowo dobierane karty zmuszają nas do elastyczności i ciągłych zmian planów. Rozgrywka przebiega bardzo szybko, ponieważ gracze większość ruchów wykonują symultanicznie.

Pośród gwiazd bardzo dobrze się skaluje i, choć zupełnie się tego nie spodziewaliśmy, to okazała się równie wciągająca na dwie, co na cztery osoby. Wydaje się, że w dwuosobowym gronie nawet nieco zwiększa się poziom interakcji i pilniej staramy się śledzić, co planuje nasz przeciwnik. Mamy bowiem nieco większy wpływ na to, jakie dostaje on od nas lokacje (nie tylko wyjmujemy z dostępnej puli kartę, której my chcemy użyć, ale jedną z kart w ogóle odrzucamy z gry). Szkoda tylko, że twórcy nie przewidzieli wariantu gry dla większej liczby graczy. Wydaje się, że przy zwiększeniu liczby kart, byłoby to możliwe bez zmiany charakteru rozgrywki. Choć oczywiście to tylko gdybanie.

W Pośród Gwiazd nie znajdziemy właściwie wcale bezpośredniej, złośliwej interakcji. Nawet agresywny wariant gry nie pozwala nam zaatakować przeciwnika, a tylko porównać się z nim na jakimś polu. Jeśli więc, aby cieszyć się z gry, potrzebujecie mocno dopiec współgraczom i szukacie dużej dozy negatywnej interakcji, możecie być zawiedzeni. Z drugiej jednak strony, Pośród Gwiazd dalekie jest od niezależnej układanki. Powinniśmy cały czas mieć oko na przeciwników – mamy przecież częściowy wpływ na to jakie karty są dla nich dostępne. Niektóre lokacje punktują tylko w porównaniu z pozostałymi stacjami. Karty zadań zmuszają nas zaś do bezpośredniej rywalizacji z innymi graczami na danym polu. A jeśli i tego nam mało wybieramy wariant agresywny i możemy wchodzić z innymi w konflikty. Interakcji więc wcale nie jest tu mało. Dodaje to dynamizmu i emocji do gry. Wciąż jednak jest ona głównie grą optymalizacyjną. W końcu wygrać ma najlepszy konstruktor!

Instrukcja do gry przedstawia nam kilka wariantów rozgrywek. Co z jednej strony pozwala nam szybciej nauczyć się grać na wersjach prostszych. Z drugiej, możemy dostosować grę do naszych osobistych preferencji. Z trzeciej zaś, obok wielu kart i możliwych strategii, jest to kolejne zabezpieczenie przed nudą. Pośród Gwiazd ma więc bardzo wysoką regrywalność. Co więcej, w trawie piszczy, że niedługo możemy spodziewać się dodatków do gry, aby jeszcze ją odświeżyć.

Pośród gwiazd wydaje się być dobrą grą w dobrej cenie. Kupimy ją już za ok. 100 zł. Wykonanie zaś jest niezwykle przyjemne. Szczególnie zwracają uwagę przezroczyste kostki energii! Gra jest klimatyczna i naprawdę daje poczucie budowania. Nie dość, że widzimy jak nasza stacja rośnie w oczach, to zasady współdziałania kart i lokacji są sensowne i dobrze wpasowane w temat. Klimat gry jest przyjemny i wciągający, nawet dla kogoś, kto nie jest fanem science-fiction (tak jak ja).

Podsumowanie….

Dla nas Pośród Gwiazd to jeden z absolutnych hitów i bardzo często gości na naszym stole, mimo tego, że długo obchodziłam je szerokim łukiem (pewnie ze względu na temat). Wystarczyło jednak, żebyśmy raz spróbowali i już nie możemy przestać!

Czy spodoba wam się Pośród Gwiazd? Jest to tytuł bardzo uniwersalny, który powinien przypaść do gustu zarówno początkującym graczom (którzy szybko odnajdą się w rozgrywce), jak i tym zaawansowanym. Jeśli uwielbiacie ciężkie i długie strategie, Pośród Gwiazd świetnie nada się na szybki filler, który nada trochę dynamiki wieczorowi. Jedyne czego tu nie znajdziecie to bezpośredniej, negatywnej interakcji. Dzięki temu zaś Pośród Gwiazd świetnie sprawdza się także podczas wieczoru we dwoje. Polecamy gorąco. Jeśli kupować grę, to właśnie taką!


Co lubimy


dynamiczną, lekką i szybką rozgrywkę; proste zasady, ale niebanalne wybory; wiele strategii i dróg do zwycięstwa; klimatyczna rozgrywkę

Na co narzekamy


Basior