1
Posted 14/07/2014 by Basior in Artykuły
 
 

Jak bawiliśmy się na 4 Portalkonie?


12 lipca mieliśmy okazję cały dzień spędzić na czwartym już zlocie fanów gier wydawnictwa Portal Games. Osób przybyło bez liku, nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Chcecie wiedzieć jak się bawiliśmy?

Sobotni poranek w Gliwicach rozpoczęliśmy od wysłuchania planu wydawniczego Portalu w klimatycznej Starej Kotłowni. I już tutaj czekała na nas prawdziwa bomba – aż cztery nowe tytuły, z czego dwa zupełnie niespodziewane. Dowiedzieliśmy się więc, że wkrótce Portal opublikuje gry:

  • Waleczne Piksele – polską wersję Pixel Tactics (której recenzję możecie przeczytać tutaj). Premiera ta ogłoszona została już na poprzednim Portalkonie, niestety przesunęła się ona ze względu na dopracowywanie grafik na kartach, aby stały się one bardziej czytelne. Ostatecznie, gry możemy się spodziewać w sklepach na przełomie lipca i sierpnia.
  • Unita – autorstwa Steve’a Brücka. Jest to taktyczna gra dla 2-4 graczy o średniej trudności. Wcielamy się w niej w głównodowodzącego jednej z czterech armii i próbujemy szczęśliwie doprowadzić każdy ze swoich czterech oddziałów do magicznej bramy w centrum planszy. W grze znajdziemy aż 64 piękne, duże kostki, ale ani razu nie przyjdzie nam nimi rzucać! Będą one symbolizować naszych żołnierzy. Unita jest z pewnością ciekawą pozycją, wartą spróbowania. My jednak po pierwszej partii zgodnie uznaliśmy, że nie jest to gra dla nas i zupełnie nie kuszą nas kolejne rozgrywki. Jeśli zachęcą was poniższe zdjęcia, premiery możecie się spodziewać jeszcze w lipcu.
  • Heroes of Normandie. Jest to przygodowa, gra taktyczna dla 2 graczy, ufundowana na kickstarterze. Polska wersja powinna pojawić się w sklepach jesienią tego roku. Co więcej, licencja Portalu pozwala im na tworzenie dodatkowych, polskich scenariuszy i postaci, możemy się więc spodziewać polskich dodatków do gry. Kto wie, może znajdziemy w nich nawet Hansa Klosa, czy Czterech Pancernych?
  • Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers) – autorstwa Ignacego Trzewiczka. Rozgrywka (przeznaczona dla 1 – 4 graczy) zajmie około 60 minut i oparta jest na mechanizmie z 51. Stanu. Zasady Osadników są proste, a gra się niezwykle lekko, choć wybory nie są banalne. Do tego piękne, kolorowe wykonanie. Dla nas – absolutny hit! Szczegółowy opis naszych wrażeń znajdziecie tutaj. Premiera Imperial Settlers będzie miała miejsce w połowie sierpnia na GenConie. Prawdopodobnie wtedy też będziemy mogli wreszcie cieszyć się polską wersją Osadników.

Zapraszamy również do wysłuchania całej prezentacji z Portalkonu tutaj.

Po prezentacji trzeba było doczłapać się na czwarte piętro gliwickiego domu kultury i tutaj rozpoczynała się zabawa. Na każdym stoliku przygotowane były gry Portalu – te stare, już nie wydawane; te obecnie znane i lubiane; i te na które ciągle czekamy. Uczestników spotkała też miła niespodzianka – każdy z nas dostał, wydrukowana specjalnie na tę okazję, kartę Psa Łowczego do Robinsona. Choć nie jesteśmy fanami Robinsona, to unikalne karty stanowić będą świetną pamiątkę i był to niezwykle miły gest! Sklepik Portalu kusił specjalnymi, promocyjnymi cenami i oczywiście nie obyło się bez zakupów. Michał Oracz wreszcie podpisał się na naszej Neuroshimie (której notorycznie zapominaliśmy zabrać ze sobą na konwenty), a Ignacy na swojej nowej książce – Board Games That Tell Stories (której zdążyłam pochłonąć już jedną czwartą i zdecydowanie polecam!). Czas nad grami minął nam w mgnieniu oka i nie wiedzieć kiedy trzeba już było pędzić na prelekcję o Wiedźminie (o której dokładnie możecie przeczytać tutaj). Na zakończenie zagraliśmy jeszcze w wielką Neuroshimę Hex, a dzięki urokliwym ogromnym żetonom łatwiej było mi znieść smak porażki.

Spędziliśmy w Gliwicach naprawdę przyjemną i emocjonującą sobotę! Nie wiedzieliśmy nawet kiedy minęło nam tyle godzin. Na imprezie panowała świetna, koleżeńska atmosfera. Każdy fan Portalu i ich gier mógł poczuć się naprawdę wyjątkowo. Co najważniejsze, mogliśmy jako jedni z pierwszych zagrać w najnowsze tytuły, czekające na swoje premiery. To była nasza druga wizyta na Portalkonie i już teraz zapowiadamy się na kolejne zloty.


Basior