0
Posted 27/04/2017 by Basior in Artykuły
 
 

Planszówkowe Oskary, czyli o najważniejszych planszówkowych nagrodach


Nasze pudełka z grami dumnie dzierżą na sobie planszówkowe medale – przeróżne nagrody i wyróżnienia przyznawane grom. Wszyscy nie raz widzieliśmy odznaczenia, którymi chwalą się nasze planszówki, ale co tak naprawdę o nich wiemy? Kto je przyznaje i od kiedy? Które wyróżnienia związane są z największą renomą? Na które nominacje autorzy i gracze czekają z zapartym tchem? Lista możliwych nagród i wyróżnień jest oczywiście ogromnie długa. My opisujemy jednak kilka najważniejszych trofeów w planszówkowym świecie.

Spiel des Jahres

Spiel des Jahres to najbardziej prestiżowy tytuł jaki może otrzymać gra. Jest to nagroda o najdłuższej tradycji i niemieckich korzeniach. Pierwszy raz przyznano ją w roku 1979. W skład jury wchodzą związani z branżą niemieckojęzyczni dziennikarze, a gry nominowane do nagrody muszą posiadać niemiecką wersję językową. Trofeum przyznawane jest w trzech kategoriach Spiel des Jahres (Gra Roku), Kennerspiel des Jahres (Zaawansowana Gra Roku) i Kinderspiel des Jahres (Dziecięca Gra Roku).  Tytułowane są gry, które najlepiej przyczyniają się do propagowania planszówkowego hobby, wyróżniają się świetnym wykonaniem, dobrze napisaną instrukcją i wysoką regrywalnością. Doceniane są także nieszablonowe, innowatorskie pomysły wykorzystane w rozgrywce. Co roku nominacje jury podawane są w maju, a nagrodę zwykle przyznaje się w czerwcu w Berlinie.

Spiel de Jahres nie wiąże się z żadną nagrodą pieniężną, ale sam prestiż wyróżnienia sprawia, że zwycięzca może liczyć na znaczy wzrost sprzedaży gry. Szacuje się, że tytuły którym przyznano nagrodę sprzedadzą się w 300-500 tysiącach egzemplarzy, podczas gdy większość planszówek drukuje się w około 10 tysiącach kopii.* Tytuł Spiel de Jahre znacząco przyczynił się do sukcesu takich pozycji jak Osadnicy z Catanu, Dominion, Hanabi, czy Dixit. Inni słynni laureaci to m.in. Wsiąść do pociągu, Carcassonne, Przebiegłe wielbłądy, czy Colt Express.

spiel-des-jahres-e1438273348835

Gra Roku

Gra Roku to polski odpowiednik tytułu Spiel de Jahre, przyznawany od 2004 roku. Główne założenia plebiscytu, to promocja idei gier planszowych jako ciekawego sposobu spędzania wolnego czasu w gronie rodziny i przyjaciół, ale także wskazanie osobom poszukującym nowych gier najbardziej wartościowych tytułów. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: Gra Roku, Gra Roku dla Całej Rodziny, Zaawansowana Gra Roku i Gra Roku dla dzieci, a dodatkowo pojawiają się także wyróżnienia. W skład kapituły wchodzą polscy recenzenci i felietoniści z branży. Gry, które doczekały się tego wyróżnienia to m.in. Agricola, Neuroshima Hex, Kolejka, Splendor, czy Tajniacy.

gra-roku

The Dice Tower Awards

The Dice Tower Awards to nagroda przyznawana od 2007 roku przez twórców najsłynniejszego anglojęzycznego recenzenckiego serwisu o grach planszowych – The Dice Tower. Co roku przyznawane są wyróżnienia w 14 kategoriach, m.in. Najlepsza Gra Kooperacyjna, Najlepsza Gra Rodzinna, Gra o Najlepszych Komponentach, Najlepsza Gra Nowego Twórcy, Najbardziej Innowacyjna Gra, itd. Twórcy za cel stawiają sobie wyróżnienie gier, które dostarczają mnóstwo radości z rozgrywki, wprowadzają innowatorskie rozwiązania i promują planszówki jako hobby dla szerokiego grona odbiorców. Zdobywcy tytułu Best Game of the Year The Dice Tower Awards to m.in. Pandemic Legacy, 7 cudów świata, Dominion, czy Kawerna.

dice-tower-award

Golden Geek Award

Golden Geek Award to jedyna nagroda przyznawana bezpośrednio przez graczy, a konkretnie przez użytkowników najważniejszego planszówkowego serwisu internetowego Boardgamegeek. Tytuł przyznawany jest od 2006 roku. Do głosowania uprawnieni są wszyscy aktywni użytkownicy serwisu, który skupia ponad milion fanów gier. Wyróżnienie przyznawane jest w kilku kategoriach, m.in: Najlepsza Gra Dwuosobowa, Najlepsza Gra Karciana, Najlepsza Gra Rodzina, Najlepsza Gra dla Dzieci, Najbardziej Innowacyjna Gra, itd. Nagrody wręczane są co roku na konwencie BGG.Con w Dallas. Zdobywcami nagrody Golden Geek Award były m.in.: Dominion, Agricola, Splendor, czy Pandemic Legacy.

Golden Geek Award

Teraz wiecie już skąd biorą się medale i odznaczenia na waszych planszówkach. Jakich laureatów powyższych tytułów macie na swoich półkach? 🙂

*Dane na podstawie artykułu 10 things you didn’t know about Spiel des Jahres


Basior