0
Posted 14/11/2016 by Basior in Artykuły
 
 

Jak powstało Quantum Games i co sądzimy o Top Kitchen?


12 października na wspieram.to sukcesem zakończyła się kampania gry Top Kitchen – planszówki w kulinarnych klimatach. Tym samym na rynku powstało nowe, łódzkie wydawnictwo Quantum Games i to już pod ich szyldem zostanie wydana gra. Jako Łodzianie będziemy przyglądać się poczynaniom Quantum Games szczególnie trzymając kciuki! 🙂

W TOP Kitchen mieliśmy okazję zagrać jeszcze przed premierą, podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Zdradzimy od razu, że zaraz potem dorzuciliśmy swoją cegiełkę do projektu i czekamy teraz na egzemplarz gry. Chcecie wiedzieć więcej?

TOP Kitchen to gra dla szeroko pojętych fanów kulinariów. Podobno inspiracją dla jej stworzenia były, niezwykle ostatnio popularne, programy kulinarne. Jeśli więc lubicie oglądać kuchenne zmagania, gotować, odwiedzać restauracje albo po prostu jeść, to tematyka TOP Kitchen z pewnością przypadnie wam do gustu. Szczególnie, że rozgrywka jest bardzo  klimatyczna i naprawdę będziemy mieli okazję poczuć się jak szef kuchni, który ustala menu, ulepsza swoje królestwo, wybiera i kupuje składniki, gotuje, a wreszcie wydaje danie klientowi, licząc na napiwek.

Gra zwraca na siebie uwagę już od pierwszego spojrzenia! W pudełku czeka na nas bowiem aż 90 kolorowych, niewielkich kości, a przede wszystkim… patelnia! Zdziwieni? W końcu to gra o gotowaniu! Właśnie na patelni przyjdzie nam więc przygotowywać nasze potrawy, rzucając kostkami. Musimy przyznać, że ten, jakże klimatyczny, element od razu skradł nasze serca.

W Top Kitchen znajdziemy dobrze wyważony, choć niemały, poziom losowości. Kostek w grze jest przecież aż 90! To od rzutu nimi zależeć będzie nasz sukces lub porażka podczas przygotowywania dania. Przyznać trzeba jednak, że dokładnie tak jest przecież w kuchni. Nigdy nie możemy być pewni, czy śmietana akurat nam się nie zważy, mleko nie wykipi, a nóż się nie omsknie. Także w Top Kitchen niemało będzie więc zależało od losu. Gra daje nam jednak sposoby na to, żeby zmniejszyć wpływ niepewnych rzutów na naszą restaurację, dzięki rozlicznym ulepszeniom kuchni. Jeśli zaś nie wykażemy się umiejętnościami planowania i zarządzania, to wydaje się, że nie mamy szans na wygraną, mimo uśmiechu losu. Znakomicie pasuje do tematu gry i pomaga budować, obecną przecież w kuchni, presję czasu.

Również jeśli chodzi o poziom interakcji autor trafił w nasze upodobania. Z jednej strony każdy z graczy działa w swojej własnej, niezależnej kuchni. Z drugiej, co chwilę spotykać się będziemy z naszymi rywalami – a to, gdy próbujemy jak najtaniej kupić najlepsze składniki do naszych dań, a to gdy wybieramy przyprawy, itd. Co więcej, niektóre z kart akcji pozwalają nam wprost namieszać w kuchni przeciwnika.

Wydaje się więc, że autorowi Top Kitchen udało się znaleźć przepis na świetną planszówkę! Umiejętnie połączył on garść zarządzania, z niemałą dozą losowości i szczyptą interakcji, pozwalając nam poczuć się jak prawdziwy szef kuchni w swoim królestwie. My nie możemy się doczekać, aż dotrze do nas nasz egzemplarz Top Kitchen, aby znów stanąć nad patelnią i sprawdzić co jeszcze czeka nas podczas tych kuchennych zmagań.


Basior